FM-AM DX - TOWERS - ANTENAS - RECEIVERS

Wellcome to DX FM ROMANIA forum.

Join the forum, it's quick and easy

FM-AM DX - TOWERS - ANTENAS - RECEIVERS

Wellcome to DX FM ROMANIA forum.

FM-AM DX - TOWERS - ANTENAS - RECEIVERS

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FM-AM DX - TOWERS - ANTENAS - RECEIVERS

Reception via atmospherical layers - infos - satelit

Wellcome in DXFMROMANIA forum . This forum is now active at new adress https://dxfmromania.forumgratuit.ro/
Dxfmromania is an romanian forum based on FM and TV dx receptions. On this forum have informations about towers and city antennas of transmitters. Separate add Satelit receptions special for satelit finders or scanners. Succes. All request need send a simple message to forum administrator. 73's

+3
_-ROBERT-_
GalatiUser83
Dragos_20
7 posters

    DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO

    Dragos_20
    Dragos_20


    Numarul mesajelor : 76
    Varsta : 24
    Localizare : Panciu, Vrancea
    Stare de spirit : activ
    Data de inscriere : 2019-01-03

    DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO - Page 2 Empty Re: DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO

    Post by Dragos_20 Mon 14 Jan 2019, 12:57

    GalatiUser83 wrote:Audiențele radio pe toamna 2018.
    Virgin, Digi , Pro - cele mai mari creșteri pe național.
    Esti sigur ? Eu vad ca Kiss FM , Radio ZU si Radio Romania Actualitati sunt lideri de audienta.
    avatar
    GalatiUser83


    Numarul mesajelor : 32
    Varsta : 42
    Data de inscriere : 2019-01-04

    DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO - Page 2 Empty Re: DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO

    Post by GalatiUser83 Mon 14 Jan 2019, 13:46

    M-am referit la creșteri, nu la top. Topul e una, creșterile alta.
    RRA e în scădere.

    https://www.paginademedia.ro/2019/01/audiente-radio-toamna-2018
    Dragos_20
    Dragos_20


    Numarul mesajelor : 76
    Varsta : 24
    Localizare : Panciu, Vrancea
    Stare de spirit : activ
    Data de inscriere : 2019-01-03

    DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO - Page 2 Empty Re: DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO

    Post by Dragos_20 Mon 14 Jan 2019, 13:58

    GalatiUser83 wrote:M-am referit la creșteri, nu la top. Topul e una, creșterile alta.
    RRA e în scădere.

    https://www.paginademedia.ro/2019/01/audiente-radio-toamna-2018
    Aaa scuze , greseala mea Very Happy
    avatar
    _-ROBERT-_


    Numarul mesajelor : 8
    Varsta : 23
    Data de inscriere : 2019-01-04

    DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO - Page 2 Empty Re: DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO

    Post by _-ROBERT-_ Mon 14 Jan 2019, 14:07

    GalatiUser83 wrote:M-am referit la creșteri, nu la top. Topul e una, creșterile alta.
    RRA e în scădere.

    https://www.paginademedia.ro/2019/01/audiente-radio-toamna-2018

    Macar Europa FM nu mai este asa de naspa cum a fost din 2015 pana in 2017 si aici ma refer la jingle-uri si la animatia din timpul stirilor care din 2017 a fost mai placuta de ascultat.

    Pana in 2017 avea iz de RRA mai bine zis, in timpul stirilor.

    Sa nu uitam ca tot din 2015 cei de la Lagardere au transformat Vibe FM dintr-un post de muzica House & Electro, intr-un tonomat de muzica Gold fara animatie, fara nimic.


    Last edited by _-ROBERT-_ on Tue 15 Jan 2019, 11:52; edited 4 times in total
    avatar
    GalatiUser83


    Numarul mesajelor : 32
    Varsta : 42
    Data de inscriere : 2019-01-04

    DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO - Page 2 Empty Re: DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO

    Post by GalatiUser83 Mon 14 Jan 2019, 14:16

    Între 2015 și 2017 au fost ceva emisiuni și la Vibe.
    Dragos_20
    Dragos_20


    Numarul mesajelor : 76
    Varsta : 24
    Localizare : Panciu, Vrancea
    Stare de spirit : activ
    Data de inscriere : 2019-01-03

    DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO - Page 2 Empty Re: DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO

    Post by Dragos_20 Mon 14 Jan 2019, 14:26

    GalatiUser83 wrote:M-am referit la creșteri, nu la top. Topul e una, creșterile alta.

    Sa nu uitam ca tot din 2015 cei de la Largadere au transformat Vibe FM dintr-un post de muzica House & Electro, intr-un tonomat de muzica Gold fara animatii, fara nimic.
    A big mistake Exclamation
    avatar
    GalatiUser83


    Numarul mesajelor : 32
    Varsta : 42
    Data de inscriere : 2019-01-04

    DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO - Page 2 Empty Re: DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO

    Post by GalatiUser83 Mon 14 Jan 2019, 16:32

    Nu mă așteptam să crească Virgin, dar CSAUD și Persoana X cred că au avut rolul decisiv. Că la animație și reclame sunt slăbuți. ZU văd că trage cu dinții încă de audiență, de azi a reînceput concursul Ascult Radio ZU.
    Iar Europa a crescut fiindcă a tot avut ediții speciale privind principalele probleme ale țării.
    avatar
    _-ROBERT-_


    Numarul mesajelor : 8
    Varsta : 23
    Data de inscriere : 2019-01-04

    DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO - Page 2 Empty Re: DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO

    Post by _-ROBERT-_ Mon 14 Jan 2019, 16:50

    GalatiUser83 wrote:Între 2015 și 2017 au fost ceva emisiuni și la Vibe.

    Da da, avea interventii la fel ca la Romantic FM, insa cu alte voci fata de cele pe care le are Romantic sau Magic.
    Dragos_20
    Dragos_20


    Numarul mesajelor : 76
    Varsta : 24
    Localizare : Panciu, Vrancea
    Stare de spirit : activ
    Data de inscriere : 2019-01-03

    DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO - Page 2 Empty Re: DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO

    Post by Dragos_20 Wed 16 Jan 2019, 09:44

    In legatura cu suspendarea Realitatii de catre CNA , oare cum se va auzi la Realitatea FM ? Sunt curios , posibil sa inregistrez faza.
    avatar
    GalatiUser83


    Numarul mesajelor : 32
    Varsta : 42
    Data de inscriere : 2019-01-04

    DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO - Page 2 Empty Re: DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO

    Post by GalatiUser83 Thu 17 Jan 2019, 13:15

    Dance FM are undă verde de la CNA pentru Cluj și Târgu Mureș.
    avatar
    GalatiUser83


    Numarul mesajelor : 32
    Varsta : 42
    Data de inscriere : 2019-01-04

    DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO - Page 2 Empty Re: DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO

    Post by GalatiUser83 Mon 21 Jan 2019, 15:15


    Totuși nu știe nimeni ce se întâmplă cu programele lor ? Astăzi de dimineață am ascultat puțin și la fix pe Năvodari a spus ora exacta, în schimb pe Tekirghiol muzica și atât ....
    Simplu. Pe 97,8 a căzut satelitul și e program local. Cum nimeni nu s-a (auto)sesizat, nici acum nu a revenit retransmisia.
    Dragos_20
    Dragos_20


    Numarul mesajelor : 76
    Varsta : 24
    Localizare : Panciu, Vrancea
    Stare de spirit : activ
    Data de inscriere : 2019-01-03

    DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO - Page 2 Empty Re: DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO

    Post by Dragos_20 Tue 22 Jan 2019, 09:53

    Alex_23 wrote:Azi am ascultat Europa FM la mine in oras și 107,5 este mult mai tare ca 106,7
    E si normal pentru ca 107.5 are 100 kW pe cat 106.7 are 30 kW.
    avatar
    GalatiUser83


    Numarul mesajelor : 32
    Varsta : 42
    Data de inscriere : 2019-01-04

    DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO - Page 2 Empty Re: DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO

    Post by GalatiUser83 Tue 22 Jan 2019, 12:19

    La Bucov indoor am văzut la @Andrei că 106,7 e stereo cu RDS iar 107,5 doar mono.
    Dragos_20
    Dragos_20


    Numarul mesajelor : 76
    Varsta : 24
    Localizare : Panciu, Vrancea
    Stare de spirit : activ
    Data de inscriere : 2019-01-03

    DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO - Page 2 Empty Re: DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO

    Post by Dragos_20 Tue 22 Jan 2019, 13:07

    GalatiUser83 wrote:La Bucov indoor am văzut la @Andrei că 106,7 e stereo cu RDS iar 107,5 doar mono.
    Normal ca ia 106.7 mai bine , deoarece este vertical , iar 107.5 e orizontal , si pe langa asta Bucov e la cativa km de poalele muntilor Bucegi.Ca asa era si cand am fost la 5 km de Curcubata si imi fasaia 91.0 si 107.9 , iar la Timisoara si Oradea se aude cel mai bine.
    avatar
    Venom


    Numarul mesajelor : 3
    Varsta : 29
    Data de inscriere : 2019-01-23

    DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO - Page 2 Empty Re: DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO

    Post by Venom Wed 23 Jan 2019, 09:44

    Un topic între doi renegati ai Softpediei 😂😂😂😂
    avatar
    AndreiPlayerul


    Numarul mesajelor : 4
    Data de inscriere : 2019-01-04

    DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO - Page 2 Empty Re: DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO

    Post by AndreiPlayerul Thu 24 Jan 2019, 13:48

    Vad ca s a vorbit de comparatia intre 106.7 si 107.5
    E timpul sa va lamuresc cum receptionez EFM

    Acasa-Indoor,106.7 Castiga
    Acasa-Afara Ambele intra OK dar 106.7 a intrat RDSu mai repede
    Satul meu,Masina(Logan)- In mare parte mi l lasa pe 106.7 pana la iesire cand mi l muta pe 107.5
    DN1. Ba 106.7 ba 107.5
    DN1 BUCOV: In mare parte 107.5 in unele zone 106.7

    PLOIESTI. -Est:107.5 Castiga
    (LOGAN) -Vest la fel ca Est
    -SUD: Ba 107.5 ba 106.7. Ambele frecvente receptionate ok
    -Nord:Aceasi situatie
    avatar
    GalatiUser83


    Numarul mesajelor : 32
    Varsta : 42
    Data de inscriere : 2019-01-04

    DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO - Page 2 Empty Re: DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO

    Post by GalatiUser83 Fri 25 Jan 2019, 20:41

    Asa o fi, dar sa le-o ia "babalacii" de la RRA inainte...

    Da, dar aici vorbim de privații centrali, care sunt destul de lenți în ceea ce privesc melodiile noi (în special Kiss și ZU). Oricum, mă bucur că Virgin a dat startul cu piesa asta, chiar și acum la 4 luni de când e piesa pe YouTube Acum o oră au dat-o pe post.

    E firesc ca și RRA să le ia fața privaților centrali, primul are bani cu găleata de la buget, ceilalți iau numai mărunțișuri din publicitate (plus pumni în gură de la CNA, pe 17 a fost oprită emisia Realității TV, mâine/poimâine poate fi Europa FM).
    avatar
    GalatiUser83


    Numarul mesajelor : 32
    Varsta : 42
    Data de inscriere : 2019-01-04

    DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO - Page 2 Empty Re: DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO

    Post by GalatiUser83 Fri 25 Jan 2019, 20:49


    Mai ascult seara.noaptea Wyl Ploiesti. Parca au mai scazut ceva puterea fata de cum era acum vreo 2 luni cand s-a redeschis emitatorul.

    Cat despre muzica, e ceva ciudat. Desi la orele alea tarzii din noapte n-ar trebui sa fie nimeni prin studio, am auzit cand jingle-uri de Wyl, cand de Smart. Ba odata am prins cand s-a terminat o melodie pe Wyl si, fara alta explicatie, au trecut la preluarea Smart, unde era alta melodie pe la jumatate. Nu mai stiu cat era ceasul, cred ca vreo 1:30 sau 1:50, dar cred ca trecerea a fost automata.

    Inca ceva, desi aici trebuie sa mai verific: se pare ca astia la Wyl au un playlist predefinit ("o banda", cum ii spun eu) si cand se termina comuta pe Smart. Imi aduce aminte de Radio Prahova din anii 90, cand aveau cateva benzi/casete/etc cu melodii intr-o anumita ordine, pe care ajunsesem sa le stiui pe deasupra si pe care le bagau seara si noaptea cand nu aveau oameni in studio  

    Sigur a fost din cauza vremii - au avut probleme cu retransmisia Smart și au alternat cu playlist local de Wyl.


    Sunt convins ca ei asteapta  acceptul CNA , pentru a prelua cu totul si cu numele reteaua Wyl , si atunci vor fi 100% de la Bucuresti.
    Wyl FM aparține direct de Smart din decembrie 2017. Atunci s-a zis că vor fi și emisiuni Smart, și emisiuni Wyl.


    Imi place matinalul lui Craioveanu si Niculae (parca asa il cheama, sau il confund cu fostul coleg de la Galati? :w00t) Programul e mult mai bun decat matinalul lui Tuca si Manole, e mai plin de viata si cu poante mai bune.
    Bogdan Nicolai, ex-ProFM, ex-EuropaFM, și scenarist la Vocea României e asistentul lui Craioveanu.


    Din pacate singura emisiune pe zi, una seara in anumite zile din saptamana. Nu prea merge treaba cu salariile pe la SMART. Probabil de aceea a mers greu si cu refacerea lui Wyl la Ploiesti .
    Mai e și emisiunea de la 16 cu Eduard Sebastian și Cătălin Roșioru dacă nu mă înșel.
    avatar
    GalatiUser83


    Numarul mesajelor : 32
    Varsta : 42
    Data de inscriere : 2019-01-04

    DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO - Page 2 Empty Re: DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO

    Post by GalatiUser83 Fri 25 Jan 2019, 21:19


    Foarte bine punctat. Dar ce sa faci? Cand te uiti cine conduce RRA, iti dai seama de unde provine scaderea de audienta. Adrian Soare este bun doar pentru partea sportiva,nu-l recomanda cu nimic realizarea unui matinal. Punctele forte ale acestui radio sunt tronsoanele 10-13 si 16-19. Ar trebui adusi oameni noi din privat, care sa improspateze aerul "irespirabil"de acolo...
    Daca nu vor face o miscare rapida, o sa ajunga sa fie intrecuti si de Digi FM!
    De curiozitate, cum să întreacă DigiFM postul național ? Cu ce emisiuni ? În afară de matinal, știri, emisiunile despre IT/sănătate e același lucru ca la restul posturilor. Nici măcar cu EFM nu se poate compara Digi.
    Și la EFM mai auzi o Esca, un Guran, un CTP, o emisiune cu gașca Zurli, un concert din garaj sau un reportaj din provincie dar la DigiFM mai nimic. Are noroc cu acoperirea DigiFM.

    Oricum eu n-am mai avut timp de radio, mai mult ZU, Virgin sau EFM am ascultat în ultima vreme. Virginul chiar merită audiența aceea, sunt convins că trece de DigiFM în valul de primăvară. Se vede că Virginul a avut respiro total de Sărbători, au revenit mai fresh și mai vioi după vacanță, Pro & Kiss sunt leșinate rău de tot că na, ei au fost la radio și de Crăciun și de Anul Nou. ZU așa și așa a revenit după sărbători, au avut și ei ceva emisiuni în perioada de tranziție dintre ani dar la ei 25, 26, 1 și 2 au fost libere.
    avatar
    GalatiUser83


    Numarul mesajelor : 32
    Varsta : 42
    Data de inscriere : 2019-01-04

    DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO - Page 2 Empty Re: DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO

    Post by GalatiUser83 Sat 26 Jan 2019, 17:28


    99.2 e oprit astazi


    ba nu
    la pitesti acum e ok 99,2 kiss

    Există rezerve locale în Pitești și Râmnicu Vâlcea pe 99,2 care să acopere orașele și împrejurimile lor cât timp Cozia e oprită.

    Sponsored content


    DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO - Page 2 Empty Re: DISCUȚII LIBERE DESPRE POSTURI DE RADIO

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sun 19 May 2024, 07:05