FM-AM DX - TOWERS - ANTENAS - RECEIVERS

Wellcome to DX FM ROMANIA forum.

Join the forum, it's quick and easy

FM-AM DX - TOWERS - ANTENAS - RECEIVERS

Wellcome to DX FM ROMANIA forum.

FM-AM DX - TOWERS - ANTENAS - RECEIVERS

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FM-AM DX - TOWERS - ANTENAS - RECEIVERS

Reception via atmospherical layers - infos - satelit

Wellcome in DXFMROMANIA forum . This forum is now active at new adress https://dxfmromania.forumgratuit.ro/
Dxfmromania is an romanian forum based on FM and TV dx receptions. On this forum have informations about towers and city antennas of transmitters. Separate add Satelit receptions special for satelit finders or scanners. Succes. All request need send a simple message to forum administrator. 73's

2 posters

    Stiri din Radio

    Dxfmromania
    Dxfmromania
    Admin


    Numarul mesajelor : 1718
    Varsta : 40
    Localizare : bucuresti - sud est romania
    Stare de spirit : activa
    Data de inscriere : 2008-03-24

    Stiri din Radio Empty Stiri din Radio

    Post by Dxfmromania Tue 10 Apr 2012, 11:05

    NRT BULGARIA = FALIMENT

    Iate ce scrie pe aici:

    Pe data de 12 martie 2012 radio NRT a oprit emiterea sa pe fregvenţa 90,4 MHz.
    Pe data de 31.01.2012 Comisia pentru Reglementare Comunicaţiilor împreuna cu Consiliul de Mediile Electronice au luat licenţa de utilizare a resurselor limitate pentru radiodifuziune în oraşul Târgovişte ( vine vorba de fregvenţa 90,4 ) aparţinând а Municipiului Târgovişte. Postul a operat cu un permis temporar şi nu a depus în cadrul cererii de timp legal, solicitarea pentru prelungire a permisului temporar.
    În acest caz din proprie iniţiativă Consiliul de Mediile Electronice a iniţiat un concurs pt. licenţa de utilizare a resurselor limitate pentru radiodifuziune în oraşul Târgovişte.
    NRT este moştinitor al postul de radio "Radio Târgovişte" - post fondat în anul 1963, care a difuzat programele sale numai in reţeaua de radio prin cablu în ani comunismului. Pe data de întăi decembrie 1993 Radio Târgovişte începe emitrea pe fregvenţa 100.6 - 24 din 24. Dupa scurta înreruperea în anul 2001, provocata de Comisia pentru Reglementare Comunicaţiilor, "Radio Târgovişte" opreşte emiterea sa pentru 2 ani. În anul 2003 reîncepe emiterea sa pe fregvenţa 90,4 îcepănd cu un program fondamental renovat sub numele NRT. NRT este singurul post de radio local în regiunea Târgovişte
    Dxfmromania
    Dxfmromania
    Admin


    Numarul mesajelor : 1718
    Varsta : 40
    Localizare : bucuresti - sud est romania
    Stare de spirit : activa
    Data de inscriere : 2008-03-24

    Stiri din Radio Empty Re: Stiri din Radio

    Post by Dxfmromania Tue 10 Apr 2012, 11:08

    Ca breaking news as incepe cu….preluarea frecventelor BBC WS de catre un nou radio numit Viocan.

    Asadar, Bbc cu reteaua sa din Constanta, Sibiu, Timisoara, Bucuresti va avea de suferit deoarece acest program va opera MANELELE de la SUPER FM.Iata extrasul formatului radio LEGALIZAT “Radio Viocan va difuza programe producţie proprie (2,97%) şi producţii ale altor producători (72,03%) şi va retransmite programe de la postul de radio Super FM din Braşov (25%)”.Tot sapand prin fluxurile de stiri am aflat cu stupare ca inca din Septembrie 2011 Aristotel Căncescu a facut primul pas pentru preluarea licentelor BBC.

    Iata cum in acest an 2012 la Oficiul Registrul Comertului, societatea BBC Romania SRL s-a transformat, pe 5 ianuarie 2012, în Viocan Mixmedia SRL.Asadar dragi romani, se simte clar valul manelistic cum se asterne peste o tara de manelisti.Succes, si sa scapam cat mai repede de denumirea de MANELE din zonele sociale apte in CULTURA.
    Dxfmromania
    Dxfmromania
    Admin


    Numarul mesajelor : 1718
    Varsta : 40
    Localizare : bucuresti - sud est romania
    Stare de spirit : activa
    Data de inscriere : 2008-03-24

    Stiri din Radio Empty Re: Stiri din Radio

    Post by Dxfmromania Tue 10 Apr 2012, 11:08

    BUCURESTIUL ESTE ZU

    Studiul de Audienţă Radio, valul de toamnă 2011, a fost reazlizat în perioada 21 octombrie – 21 decembrie de către Marketing şi Sondaje SA şi Mercury Research SRL. În cadrul cercetării s-a măsurat audienţa posturilor de radio la nivel urban şi în municipiul Bucureşti.

    Dupa campania “cel mai tare sezon din istoria radioului”, Radio ZU e numarul 1 in Bucuresti si in 2012. Cei mai multi ascultatori in fiecare zi, cea mai buna cota de piata.

    Eşantionul urban are un volum de 6,334 de persoane, cu o eroare maximă de eşantionare de +/-1.2%, iar în Bucureşti s-au realizat 1,800 interviuri (eroarea maximă de eşantionare este +/- 2.3%). În eşantion au fost incluse 301 de localităţi urbane din care 69 (toate) localităţi urbane de peste 30,000 de locuitori, 232 de localităţi urbane cu mai puţin de 30,000 de locuitori din cele 251 existente.
    Dxfmromania
    Dxfmromania
    Admin


    Numarul mesajelor : 1718
    Varsta : 40
    Localizare : bucuresti - sud est romania
    Stare de spirit : activa
    Data de inscriere : 2008-03-24

    Stiri din Radio Empty Re: Stiri din Radio

    Post by Dxfmromania Tue 10 Apr 2012, 11:10

    KIss FM amendat cu 100.000.000 lei vechi pentru: “o sa o luam la m. u. i. e. in u. e.”

    Kiss FM, a fost amendat cu 100.000.000 de milioane lei vechi (10.000 RON) pentru difuzarea unor piese cu continut “vulgar”. Este vorba de piesa formatiei Parazitii, “:D You, Romania”, difuzata pe data de 17 februarie 2012, in intervalul orar 7:00-10:00.

    Piesa contine versul “o sa o luam la m. u. i. e. in u. e. repede”. ”:D You, Romania” a fost difuzata de Kiss FM in cadrul emisiunii “Cronica Carcotasilor”, prezentata de Mihai Gainusa, Catalin Dezbracatu’ si Oana Paraschiv.

    vreau sa dau bani falsi de pomana
    sa fac trafic legal cand stati geana
    vreau sa fac politica ma cheama datoria
    sloganul meu electoral e: :D you romania

    din 10 vibratii, 9 sunt negative,
    descarc pareri subiective cand n-am alternative
    nu sunt o papusica mica pe baza de ac
    vreti sa faceti ceva pt mine faceti infarct
    ironizez presedentia, satirizez politia
    constant incerc sa-mi depasesc conditia
    stresant financiar va ruinez armonia
    azi platforma program devine :D you romania

    la parlament iei masa cu 60.000 portii duble
    aveti reduceri si cand mergeti la curve
    vezi pe tv judecatori la curul gol dansand nasol
    fara control dupa o supradoza de prostamol
    mori in spital pe hol
    daca te accidenteaza serios un politist matol
    votati coruptia, publicitatea decide
    cine inca 4 ani de acu ucide minti lucide
    ceri de la mine ce nu-mi poate de nimeni si
    stiu ca tre’ sa menti dorinta de a trai
    putem discuta elevat sau sa ne dam in cap
    in **** sa ramanem corecti nu pare elevat

    vreau sa dau bani falsi de pomana
    sa fac trafic legal cand stati geana
    vreau sa fac politica ma cheama datoria
    sloganul meu electoral e: :D you romania

    vreau sa dau bani falsi de pomana
    sa fac trafic legal cand stati geana
    vreau sa fac politica ma cheama datoria
    sloganul meu electoral e: :D you romania

    in aceste vremuri tulburi
    ridic mainile in cluburi
    si in colturi de blocuri
    unde o ardem toti in focuri
    inebuneste primaria, politia, presedentia
    cand tot mai multi striga “:D you romania”
    o sa o luam la m. u. i. e. in u. e. repede
    deci cum sa ne pese de p. s. d. ah?
    vad popi hoti, beti morti, nu poa’ sa se abtina
    trag de **** pustoaice in timp ce se inchina
    privesc cu lupa cum imi sare in brate supa
    cand se aud manele de la taranul de deasupra
    n-am dat jos de pe steag stema
    sa fim condusi de minti luminate cu lanterna
    guvernul a omis nepermis ce a promis din nou
    nici azi nu stie cat costa o cartela de metrou
    copii consumatori in scoli de corn + lapte
    in scupt timp egal seringi + vene sparte
    statul frate, te rupen **** te dezbraca
    ma doare-n **** atata timp cat pielea mea alba inca ma imbraca si….
    si toti se poarta de parca sunt adormiti,
    poftiti un scaun electric sa va odihniti

    vreau sa dau bani falsi de pomana
    sa fac trafic legal cand stati geana
    vreau sa fac politica ma cheama datoria
    sloganul meu electoral e: :D you romania

    vreau sa dau bani falsi de pomana
    sa fac trafic legal cand stati geana
    vreau sa fac politica ma cheama datoria
    sloganul meu electoral e: :D you romania
    Dxfmromania
    Dxfmromania
    Admin


    Numarul mesajelor : 1718
    Varsta : 40
    Localizare : bucuresti - sud est romania
    Stare de spirit : activa
    Data de inscriere : 2008-03-24

    Stiri din Radio Empty Re: Stiri din Radio

    Post by Dxfmromania Tue 10 Apr 2012, 11:12

    Premieră radiofonică absolută: „Psalmii” de şi cu actorul Dorel Vişan într-un montaj liric de Mihai Lungeanu – o producţie Radio România Reşiţa
    Posted: ianuarie 3, 2012 in Radio


    Succesul de autor al poetului Dorel Vişan – nominalizat pentru volumul „Psalmi” între cei 12 finalişti ai concursului de poezie mistică Premio Mundial „Fernando Rielo” din 2010 – este încununat într-o firească linie asccendentă cu succesul artistic al actorului Dorel Vişan, graţie înregistrării acestor poeme după un scenariu conceput de regizorul Mihai Lungeanu. Este vorba despre o producţie Radio România Reşiţa la care cei doi artişti au lucrat într-un tandem emoţional de zile mari, oferind ascultătorilor viziunea clasică a deschiderii spre Dumnezeu în maniera cea mai simplă, sinceră şi de efect a unui posibil dialog cu divinitatea.

    „Psalmii lui Dorel Vişan, de o laică sacralitate (contradicţia în termen e numai aparentă), îşi revarsă gândurile şi simţirea şi credinţa în cuvinte cu mireasmă de smirnă, de mir şi de tămâie, care pun cu atât mai subliniat în valoare aspre formulări moderne, veştejind păcatele unei lumi contemporane nepăsătoare de suferinţa aproapelui, o lume vinovată de aroganţă şi de lăcomie, ahtiată de putere, lipsită de milă şi de bunăcuviinţă. Sentenţiile şi maximele şi cugetările ce dau vigoare verbului său răsună de cele mai multe ori ca o sentinţă. A Istoriei şi a Neamului” (Romulus Vulpescu)

    O rugăciune radiofonică lansată de actorul Dorel Vişan în prima zi a anului 2012 în seara de Sf.Vasile la Radio România Reşiţa.

    Premieră radiofonică absolută: „Psalmii” de şi cu actorul Dorel Vişan într-un montaj liric de Mihai Lungeanu – o producţie Radio România Reşiţa
    Dxfmromania
    Dxfmromania
    Admin


    Numarul mesajelor : 1718
    Varsta : 40
    Localizare : bucuresti - sud est romania
    Stare de spirit : activa
    Data de inscriere : 2008-03-24

    Stiri din Radio Empty Re: Stiri din Radio

    Post by Dxfmromania Tue 17 Apr 2012, 15:06

    17-04-2012 - mentenanta radio shumen bulgaria.
    Keoto
    Keoto


    Numarul mesajelor : 6
    Varsta : 44
    Data de inscriere : 2012-05-05

    Stiri din Radio Empty Re: Stiri din Radio

    Post by Keoto Sat 05 May 2012, 03:24

    Trupa etno-fusion, OM, organizează o serie de concerte caritabile pentru ajutorarea copiilor din trei centre de plasament din Cluj. Intrarea la evenimentul intitulat “Fruit Fusion”, se va face pe baza donării unui kilogram de fructe din partea fiecărui participant.

    Concertele vor avea loc miercuri, 22 februarie, ora 20, în Ceainăria La Port, duminică, 26 februarie, ora 21 în l'Atelier Café şi miercuri, 29 februarie, ora 20 în Bibiloteca Centrală Janis.

    Evenimentul este organizat în colaborare cu Primaria Cluj-Napoca si Asociatia Life Force.

    OM este o trupă caritabilă a cărei muzică îmbină genuri contemporane cu influenţe etnice din întreaga lume. Fondurile obținute din concerte sau din vânzarea de CD-uri sunt folosite pentru a sprijini și organiza programe şi evenimente în scop caritabil.
    Dxfmromania
    Dxfmromania
    Admin


    Numarul mesajelor : 1718
    Varsta : 40
    Localizare : bucuresti - sud est romania
    Stare de spirit : activa
    Data de inscriere : 2008-03-24

    Stiri din Radio Empty Re: Stiri din Radio

    Post by Dxfmromania Mon 21 May 2012, 15:31

    Radio ZU, postul de radio deţinut de Intact, isi mentine locul de lider pe Bucureşti si in valul de primavara, urmat la mica distanta de Radio Romania Actualitati, potrivit Studiului de Audienţă Radio realizat de IMAS şi GfK.

    In cazul primelor sase posturi, clasamentul in Bucuresti ramane neschimbat, Kiss FM (225.900 de ascultători) fiind urmat de Magic FM (168.700) si Pro FM (129.700).

    La nivel urban Kiss FM este in continuare lider de audienta.

    Audiențele, în continuare:

    Ce au ascultat bucureştenii în ultimele luni din 2011?

    Radio ZU a avut, în perioada 16 ianuarie – 29 aprilie, o medie de 269.500 de ascultători pe zi în Bucureşti. Este urmat de Radio România cu 238.600 de ascultători în medie pe zi.
    Pe locul trei s-a clasat Kiss FM, ascultat de 225.900 de bucureşteni.

    Audiența posturilor de radio în BUCUREȘTI, în perioada 16 ianuarie – 29 aprilie 2012
    Dxfmromania
    Dxfmromania
    Admin


    Numarul mesajelor : 1718
    Varsta : 40
    Localizare : bucuresti - sud est romania
    Stare de spirit : activa
    Data de inscriere : 2008-03-24

    Stiri din Radio Empty Re: Stiri din Radio

    Post by Dxfmromania Tue 25 Dec 2012, 01:42

    Marcarea Zilei Naţionale a României şi împlinirea unui an de existenţă a Radio Chişinău, au fost două evenimente desfăşurate printr-o manifestare impresionantă, organizată în parteneriat cu primăria municipiului Chişinău. În piaţa Marii Adunări Naţionale a fost organizat, în parteneriat cu Primăria Chişinău, un concert la care au participat aproximativ 15 mii de persoane.

    Spectacolul a culminat cu momentul aprinderii luminilor în pomul de Crăciun şi mai ales cu cel al tragerii la sorţi a câştigătorului concursului de fidelitate al Radio Chişinău. Dina Petrov a fost desemnată câştigătoarea marelui premiu prin tragerea la sorţi efectuată de către primarul Municipiului Chişinău, Dorin Chirtoacă, ajutat de Sanda Enache, o micuţă de numai opt ani.
    Dxfmromania
    Dxfmromania
    Admin


    Numarul mesajelor : 1718
    Varsta : 40
    Localizare : bucuresti - sud est romania
    Stare de spirit : activa
    Data de inscriere : 2008-03-24

    Stiri din Radio Empty Re: Stiri din Radio

    Post by Dxfmromania Sun 07 Apr 2013, 12:57

    Maine va fi sedinta la cna cu grupul Loudness care va discuta "normalizarea" sunetului oricarui tip de transmisie radio sau tv. Cu aceasta ocazie o sa scapam de supramodulari si de unele peisaje sonore din tv cand dupa un blank pleaca spre maxim un promo sau publicitatea.
    Dxfmromania
    Dxfmromania
    Admin


    Numarul mesajelor : 1718
    Varsta : 40
    Localizare : bucuresti - sud est romania
    Stare de spirit : activa
    Data de inscriere : 2008-03-24

    Stiri din Radio Empty Re: Stiri din Radio

    Post by Dxfmromania Wed 17 Sep 2014, 15:43

    Consiliul Național al Audiovizualului a aprobat în ședința din 16 septembrie schimbarea tematicii celor două posturi de radio ale Pro TV SA, Pro FM și Info Pro, din muzical în generalist. De menționat că Info Pro retransmite din 2010 postul Pro FM.

    Potrivit Serviciului Licențe, Pro FM crește producția proprie de la 10%, la 12%. Postul va avea și retransmisie InfoPro, de la 2,8, la 3,4%, ce va consta în preluarea de buletine de știri.

    Pe de altă parte Info Pro va retransmite Pro FM în proporție de 96,6%. De menționat că șefii Central European Media Enterprises, compania-mamă a Pro TV, și-au arătat intenția de a înstrăina posturile de radio pe care le dețin, pe lângă alte active care nu fac parte din din „afacerea de bază” a companiei, televiziunea.
    Dxfmromania
    Dxfmromania
    Admin


    Numarul mesajelor : 1718
    Varsta : 40
    Localizare : bucuresti - sud est romania
    Stare de spirit : activa
    Data de inscriere : 2008-03-24

    Stiri din Radio Empty Re: Stiri din Radio

    Post by Dxfmromania Wed 17 Sep 2014, 15:45

    Ioana Silistraru (Molla) a intrat în echipa RFI România, începând cu 1 septembrie. Fosta jurnalistă de la Realitatea TV va realiza la postul de radio, începând de astăzi, emisiunea “Sănătatea Fm“, de la 19.15.

    Emisiunea Ioanei va fi difuzată în fiecare zi de miercuri, de la ora 19.15.

    Ioana Silistraru spune că astfel s-a întors “la o pasiune mai veche”.

    “Anul viitor s-ar fi împlinit 20 de ani de televiziune, am început cu o scurtă perioadă la Radio Romania International, imediat dupa facultate. Sunt filolog la bază, limbi străine. Ma bucur mult să fiu la Rfi, e o schimbare mare, dar foarte ofertantă. Ies din ritmul știrilor la secunda și am răgaz pentru materiale elaborate, interviuri relevante și mers pe teren. Mă adaptez din mers, colegii sunt foarte simpatici, iar pentru Luca Niculescu am un respect și mare prietenie”, a declarat Ioana Silistraru
    Ioana Silistraru, despre noua sa emisiune:

    “Emisiunea îmi dă ocazia să mă desfășor într-un domeniu care mă preocupă în mod particular, fiind mama a doi copii, sănătatea. Și aici sunt mai mult probleme de discutat, sper în timpul cât voi fi la Rfi să acopar cât mai multe chestiuni de interes public.”

    Despre parcursul profesional al Ioanei Silistraru:

    La 1 septembrie, Ioana Molla a părăsit postul Realitatea TV, unde în ultimii doi ani a prezentat 10.00-13.00, cel mai încărcat segment de știri.

    Jurnalista a intrat pentru prima dată în echipa Realitatea TV în 2004. Apoi Publika TV Chișinău, în echipa de start-up B1, timp de doi ani, și înapoi la Realitatea.

    În prezent, pe lângă emisiunea de la RFI, Ioana Molla se ocupă și de proiectul de lifestyle pe care îl construiește cu Eli Roman. Se numeste www.eightsign.com, în cadrul proiectului ea făcând fotografie, concept și continut, iar Eli business development și modelling.


    Sponsored content


    Stiri din Radio Empty Re: Stiri din Radio

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sun 19 May 2024, 07:58